W jaki sposób utrzymać higieniczną czystość w pomieszczeniach nie tylko użyteczności publicznej, ale także w tych prywatnych? Choć na rynku nie brakuje różnego rodzaju propozycji, to do tematu tego należy podejść w sposób kompleksowy. Za jedno z najciekawszych rozwiązań z pewnością można uznać proces ozonowania.
Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?
Wysoka reaktywność ozonu powoduje, że można go z powodzeniem zastosować do usuwania z pomieszczeń m.in. nieprzyjemnych zapachów. Sprawdzi się zatem podczas odświeżania lokali po pożarze, powodzi czy też w przypadku budynków wykorzystywanych do hodowli zwierząt oraz pokoi przesiąkniętych tytoniowym dymem. Na tym jednak zalety się nie kończą. Użycie ozonatora będzie niezbędne w mieszkaniach przeznaczonych do kapitalnego remontu – często zaniedbanych i zagrzybionych.
Profilaktyczne ozonowanie jest korzystne dla alergików oraz astmatyków ze względu na skuteczne usuwanie odczynów alergicznych. Proces pozwala pozbyć się z otoczenia roztoczy, wydzielanych przez pleśnie substancji alergennych, a także insektów, których wydzieliny mogą stanowić źródło poważnych reakcji uczuleniowych. Opisywany związek chemiczny działa także zabójczo i odstraszająco na gryzonie. Coraz częściej wykorzystuje się go zatem jako pomocniczy środek deratyzacyjny. Ogromną zaletą ozonowania jest też to, że ma ono bardzo uniwersalne zastosowanie. Wbrew powszechnie spotykanej opinii – przeprowadzenie całej procedury wcale nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów.