Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi można się spotkać. Jeszcze do nie dawna fotowoltaika postrzegana była w kategoriach technologii przeznaczonej wyłącznie dla dużych firm, którym zależało na znaczącej redukcji kosztów związanych z poborem prądu.
Popularność fotowoltaiki w Polsce
Obecnie charakterystyczne panele słoneczne coraz częściej można spotkać na dachach domów jednorodzinnych. Montaż instalacji jest opłacalną inwestycją. Przy obecnych cenach energii elektrycznej jej zwrot jest jeszcze szybszy. Sporo osób zastanawia się jednak nad tym, kiedy dokładnie poniesione koszty się zwrócą?
Kwestia ta zależy od wielu różnorodnych czynników, choć za najważniejszy z nich uznaje się zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Z roku na rok parametr ten wzrasta ze względu na rosnącą liczbę wykorzystywanych urządzeń. Mowa tutaj przede wszystkim o ogrzewaniu, czy też sprzęcie AGD i RTV. Średnie roczne zużycie prądu w przypadku gospodarstwa domowego składającego się z 4 osób, wynosi obecnie około 2500 kWh. To, jak szybko zwraca się inwestycja w instalację fotowoltaiczną, zależy głównie od tego, ile energii elektrycznej zużywa się każdego dnia. Im więcej, tym prędzej następuje zwrot.
Specjaliści szacują – biorąc oczywiście pod uwagę ceny kompletnych instalacji – że już w ciągu 6-8 lat można cieszyć się pełną energetyczną niezależnością. Przed podjęciem decyzji o zakupie można również skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które pozwalają uzyskać dostęp do bardzo szczegółowych informacji i precyzyjnie przeliczyć przyszłe wydatki.