Kruszywo to sypki materiał organiczny lub mineralny rozdrobniony w wyniku erozji skał lub przez mechaniczne rozdrobnienie skał litych. Czasami są uszlachetniane w wyniku przesiewania i płukania. Można pozyskać je przez wydobycie z akwenów wodnych, a także w kopalni piasku i żwiru.
Jak dzielimy kruszywa?
Kruszywa dzielimy na naturalne i sztuczne. Te pierwsze dzielą się na żwirowe i łamane (czyli otrzymywane się przez mechaniczne rozdrobnienie skał). Kruszywa sztuczne dzielą się na pochodzenia mineralnego, czyli uzyskane w wyniku termicznej bądź innej modyfikacji oraz kruszywa z recyklingu. Uzyskuje się je w wyniku przeróbki nieorganicznych materiałów, np. z rozbiórek budynków.
Ze względu na uziarnienie i surowca użytego w produkcji.
Dzielimy w prostych kategoriach: drobne, grube, wypełniacze (bardzo drobne), naturalne (mieszane) oraz kruszywa o uziarnieniu ciągłym – czyli będące mieszanką kruszyw grubych i drobnych. Ze względu na rodzaj surowca użytego do produkcji i metodę uzyskiwania kruszywa sztuczne dzieli się na:
- poddane obróbce termicznej z surowców mineralnych (keramzyt, glinoporyt)
- z odpadów przemysłowych (popiołoporyt, gralit, pumeks hutniczy, łupkoporyt żużel granulowany)
- odpadów przemysłowych bez obróbki (popiół lotny, łupkoporyt ze zwałów, elporyt, żużel wielkopiecowy, żużel paleniskowy)
- kruszywa organiczne z tworzyw sztucznych.