Węgiel jest materiałem opałowym, który ma wysoką kaloryczność, a przy tym jest niedrogi. Aby dobrze się rozpalić wymaga wysokiej temperatury i odpowiednich warunków, aby spalanie było najkorzystniejsze. Samo rozpalanie węglem wymaga wcześniej innego materiału palnego, np. drewna, pelletu, który pozwoli uzyskać żądanąa temperaturę. W Bydgoszczy i w wielu innych miastach w Polsce zmagaliśmy się ostatniej zimy ze smogiem, który przekraczał normy wielokrotnie. Można było uniknąć takiej sytuacji, gdyby wszyscy rozpalali domowe kotły/piece w poprawny sposób. Jak dobrze palić w piecu, aby uzyskać z węgla jak najwięcej ciepła i przy tym wytworzyć najmniejszą ilość szkodliwego dymu?
Palenie w piecu jest z pozoru najprostszą czynnością. Jak poprawnie rozpalać?
Dla wielu osób palenie w piecu kojarzy się z prostymi czynnościami: wysypać, rozłożyć, ewentualnie dorzucić i podpalić. Gotowe! Więc „pali się”, banalne – prawda? Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Mamy kilka sposobów na to, by w piecu węglowym rozpalić palenisko w sposób efektywny. Efektywny, czyli spalić opał w taki sposób, aby oddał jak najwięcej ciepła do układu ogrzewania, spalając się w całości i wydzielając jak najmniej dymu. Poprawne rozpalanie może dać nam do 30% mniejsze zużycie węgla.
Rozpalanie od dołu, czyli sposób tradycyjny
Tradycyjne rozpalanie pieca lub kotła od dołu jest najbardziej znaną i stosowaną metodą wskrzeszania ognia. Polega na przykryciu suchej rozpałki drewnem. Gdy taka kombinacja rozpali się i osiągnie wysoką temperaturę zasypujemy ją dopiero węglem. Pierwsza warstwa powinna składać się z drobnych skrawków. Kolejne warstwy coraz grubsze. Zamiast rozpałki można posłużyć się zwykłym papierem. Ten sposób nie jest jednak zalecany z uwagi na krótszy czas palenia, a także zwiększenie zużycia papieru, by drewno zdążyło się zająć. Niestety takie rozwiązanie jest dość szkodliwe. Dzieje się tak, dlatego że węgiel znajdujący się nad ogniem, zanim się rozpali, wysusza się, wydzielając parę wodną i gazy szkodliwe dla układu oddechowego.
Rozpalanie węgla metodą od góry – czyli właściwe
Palić metodą „od góry” można praktycznie w każdym urządzeniu grzewczym. Musi ono posiadać m.in. wlot powietrza pod ruszt z dołu, a wylot spalin u góry (nad paleniskiem), np. ogniska, domowe kotły, kominki, węglowe piece kaflowe oraz kuchenne. Ogólnie urządzenia, które mają dostatecznie wysokie palenisko. Musi się w nich zmieścić spora ilość spalanego paliwa kopalnianego.
INSTRUKCJA: Pierwsze rozpalenie ognia od góry
Krok 1. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest przygotowanie węgla lub drewna w przybliżonej objętości połowy pojemności całego paleniska, gdzie mamy zamiar rozpalić ogień. Wystarczy kilka sztuk suchego drewna oraz rozpałka, najlepiej naturalna. UWAGA: nie palimy śmieciami, plastikiem, nasączonymi starymi szmatami itp. są one szkodliwe dla domowników i sąsiadów, a ponadto spalanie ich grozi wielkimi karami.
Krok 2. Kolejność rozpalania jest najważniejsza. Na puste palenisko należy wrzucić najpierw grubsze bryły węgla (sprawdź, jakiego rodzaju węgla możesz użyć), następnie przesypujemy je drobniejszym węglem. Całość należy rozłożyć tak, aby cała warstwa była w miarę równa. Analogicznie postępujemy kiedy palimy drewnem. Najpierw trzeba ułożyć ciasno w poziomie grube drewno, a potem ułożyć drobniejsze fragmenty.
Krok 3. Na wierzchu węgla musimy ułożyć grube drewno. Taka warstwa powinna być grubości pianki w kuflu, czyli minimum na dwa palce 😉. Rozkładamy drewno w taki sposób, aby zakryło całą powierzchnię paleniska. Następnie kładziemy kolejną warstwę drewna, w której powinny się znaleźć szybko rozpalające się kawałki drewna, czyli cienkie gałązki, ścinki o maksymalnej grubości ok centymetra średnicy. Na koniec kładziemy drobne gałązki, przeplatane papierem, gazetą lub zwykłą podpałką tak, aby można było swobodnie podłożyć ogień i by szybko się rozpaliły.
Krok 4. Pozostaje już tylko zamknięcie dolnych drzwiczek. Klapę powietrza głównego lekko uchylamy, wystarczy na ok. 1 cm (jeżeli nie używamy dmuchawy, która ułatwia rozpalanie). W ten sposób wytworzymy efekt kominowy, czyli cug/ciąg powietrzny. Duża ilość tlenu i przepływ powietrza pozwoli na szybkie rozpalenie drewna i węgla wewnątrz kotła. UWAGA! Jeśli w górnych drzwiczkach posiadacie otwory doprowadzające powietrze – należy otworzyć je.
Krok 5. Teraz już tylko pozostaje samo podpalenie rozpałki i zamknięcie górnych drzwiczek. Kiedy drobne drewno na górze rozpali się, nasza praca przy rozpalaniu dobiegła końca. Często przez pierwsze pół godziny od momentu rozpalenia się ognia pojawić się może trochę dymu z węgla. Wiadomo, musi osiągnąć swoją temperaturę, jednak sporo mniej niż w metodzie „od dołu”.
Jak regulować ogień w trakcie spalania się?
Po uzyskaniu stabilnej temperatury węgiel w palenisku będzie się palił wolniej i mniej intensywnie niż podczas rozpalania początkowego. Temperatura wtedy będzie także rosła znacznie wolniej, co jest całkiem normalnym zjawiskiem. UWAGA: im więcej żaru, tym mniej dymu. Temperatura wody w kotle powinna rosnąć bez problemu do normalnych – właściwych dla niej poziomów. W momencie, gdy zasyp rozżarzy się całkowicie (w piecu lub kotle węglowym) – można zmniejszyć dopływ świeżego powietrza od dołu. UWAGA: drzwiczki mogą być gorące. Należy równocześnie zamknąć dopływ powietrza przez górne drzwiczki kotła/pieca. Od tego momentu piec lub kocioł węglowy nie wymaga już obsługi oraz uwagi, aż do ponownego cyklu rozpalenia. W początkowej fazie zawsze warto zaglądać i doglądać czy proces spalania przebiega prawidłowo. Nie trzeba przegarniać rusztu pogrzebaczem – nie ma to sensu, ponieważ żar i tak wypali się do końca. UWAGA! Jeżeli kocioł posiada wbudowaną dmuchawę – należy ustawić ją na jedną trzecią mocy. Czasami kocioł ma zainstalowany sterownik – wtedy wystarczy ustawić temperaturę (tzw. temperaturę zadaną) – wstępnie na ok. 60°C. Jest to optymalne ustawienie ciepła tak, by uniknąć wszelkich problemów. Prawidłowe rozpalenie paleniska, może dać nawet do 30% oszczędności węgla.
Jakość węgla opałowego
Podstawę dla prawidłowego wykorzystania każdego systemu węglowego stanowi jednak dobrej jakości materiał opałowy. Skład węgla może znacząco różnić się pod względem chemicznym jak i mieć różne parametry fizyczne, wilgotność, rozdrobnienie. Dlatego węgiel węglowi nierówny. Pamiętaj o naszej ofercie całodobowej sprzedaży węgla workowanego przy ul. Grunwaldzkiej 78A, a także dowozie od 1,5 do 25 ton. Dla dużych firm posiadających własną kotłownię mamy w ofercie usługę utrzymania kotłowni i prawidłowego spalania w niej wraz z dowozem węgla. Jeśli interesuje Cię bardzo dobrej jakości węgiel z Polskich kopalni, zapraszamy do współpracy!
POBIERZ ULOTKĘ – i oszczędzaj do 30% węgla
Pobierz ulotkę, wydrukuj i powieś w kotłowni lub zachowaj na telefonie. Możesz też przekazać sąsiadowi. Razem możemy sprawić, że ten świat będzie czystszy i przyjemniejszy dla nas wszystkich. Dzięki temu powstrzymamy SMOG w Bydgoszczy i nie tylko w naszym mieście. Poprawne rozpalanie może dać Ci duże oszczędności – spalaj nawet do 30% węgla mniej!